FAIL (the browser should render some flash content, not this).

O Nás   I   Operácie 2007   I   Operácie 2008   I   Operácie 2009

Vznik jednotky. Klikni pre zväčšenie
Vznik Pathfinder platoon(PP) sa datuje do čias druhej svetovej vojny. Úlohou pôvodnej PP bolo vytýčiť a zaistiť výsadkovú plochu(DZ) pre hlavný výsadok. Túto úlohu dostali Pathfinderi z 21st Independent Company v septembri 1944 vysadení v Arnheme. DZ zabezpečili bez komplikácií. Po vojne boli pathfinderi rozpustení.

V roku 1981 si 2.Para uvedomila potrebu PP a vytvorila rotu C, aj keď jej sila bola len na úrovni čaty. Týchto 16 mužov sa stalo základom pre vytvorenie novej PP. Tato jednotka mala rovnaké úlohy ako pôvodní pathfinderi v WWII. Jej úlohou je zaistiť DZ a potom vykonávať prieskumné úlohy. Stali sa očami a ušami regimentu.

V roku 1982 bola PP z 2.Para rozdelená na dve skupiny, na Patrol Platoon a Recce Platoon. Obe jednotky mali rovnaký obsah tréningov a rovnaké úlohy ako tie, ktoré plnili ako pathfinderi. Počas vojny o Falklandy bola 5.Airborne Brigade zavedená ako ľahká jednotka okamžitej reakcie. Brigádny veliteľ pochopil potrebu nezávislej prieskumnej jednotky, schopnej operovať v nepriateľskom, alebo nepreverenom priestore pred hlavným vojom. V roku 1985 5.Airborne Brigade zriadila terajšiu Pathfinder Platoon, poskladanú z Patrol Platoon zo všetkých para regimentov. Teraz už dosiahla veľkost roty, ale stále sa volá čata. Neskôr, v roku 1999 sa 5.Airborne Brigade spojila s 24.Airborne Brigade, aby vytvorila 16 Air Assault Brigade.


Súčasná Pathfinder PlatoonKlikni pre zväčšenie
Dnešná PP je tvorená viacerými družstvami, ktoré môžu operovať úplne samostatne, alebo ako časť väčšieho celku. Počet mužov v družstve je od 4 do 6. Úloha PP v dnešnej dobe je hlavne:

 • prieskumná činnosť v tyle nepriateľa,
 • diverzná činnosť za nepriateľskými líniami,
 • tréning cudzích ozbrojených síl,
 • operácie zamerané na získanie miestneho obyvateľstva pod označením Hearts and Minds aktivity.


 • Airsoftova military jednotka Pathfinder Platoon sa zameriava na plnenie obdobných úloh, v rámci možností poskytovaných airsoftovými podujatiami. Na plnenie týchto úloh sme sa začali pripravovať v roku 2006 a v marci 2007 sme sa zaradili na slovenskú AS scénu ako špecialisti na prieskum a operovanie v tyle nepriateľa. V roku 2007 sme pôsobili pod spoločným velením Klubu AS Reapers ako Britská divízia klubu. Naše členstvo v klube bolo ukončené vo februári 2008. Momentálne Pathfinder Platoon - Air Operation Troop A 16AAB pôsobi ako samostatná AS military jednotka.
  Viac: info@pathfinder-platoon.sk
  Copyright 2008 © Pathfinder-Platoon.sk. Všetky práva vyhradené
  Podmienky používania  |  Súkromie